Acqui lub Brachetto d'Acqui

Brachetto d'Acqui to doskonałe wino deserowe, które pomimo bardzo ograniczonej produkcji jest szczególnie poszukiwane po drugiej stronie oceanu.

Jak mówi tradycja, szczególnym wielbicielem tego wina był Gianduja (czyli Gioan d'laduja lub Jan z Dzbanem), jedna z najbardziej popularnych masek komicznych włoskiej Komedii dell’Arte. Musujący trunek o czerwono-rubinowej barwie i z aromatyczną pianką miał być źródłem inspiracji i zawsze dobrego humoru tej postaci. Gianduja miał opinię niestroniącego od mocniejszych trunków. To właśnie Brachetto było w stanie zaspokoić jego wyszukane podniebienie, idealnie nadając się do napełniania dzbana, który zawsze nosił przy sobie.

Wokół pochodzenia Brachetto narosło wiele kontrowersji. Najbardziej przekonująca teoria mówi o tym, że pochodzi ono ze szczepu winorośli uprawianego na wzgórzach wokół Asti, w regionie Monferrato, gdzie koncentruje się produkcja wielu innych gatunków win piemonckich. Zwolennikami innej teorii są Demaria i Leardi, którzy w swojej publikacji „Ampelografia della Provincia di Alessandria” z 1875 r. przekonują, że ze względu na swój aromat wino musi pochodzić z okolic Nizza Marittima (dzisiejsza Nicea).

Brachetto natychmiast przywodzi na myśl obraz obchodzonych na wsiach latem świąt i festiwali. Ludzie, przyciągnięci światłami, które rozświetlały okoliczne wzgórza, chętnie zbierali się na drogach i wokół domostw, aby wspólnie bawić się przy dobrym jedzeniu i piciu.

Obecnie obszar produkcji jest raczej ograniczony i obejmuje niektóre gminy w prowincji Asti (głównie Nizza Monferrato) i Alessandria (w szczególności Acqui). Nie mniej jednak słaba dostępność wina rekompensowana jest przez jego jakość, która czyni je niepowtarzalnym.Consorzio Tutela Vini d'Acqui
 
Strada Valtiglione
14057 Isola d'Asti (AT)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0141/960912
faks: (+39) 0141/960950
e-mail: consorzio@brachettodacqui.com
 
strona internetowa:
www.astidocg.it