Albana di Romagna

Początki Albana di Romagna sięgają tak odległych czasów, że historia miesza się tutaj z legendą. Wedle podań, w 435 roku Galla Placida, piękna córka cesarza wschodnio-rzymskiego Teodozjusza II, przybyła wczesnym rankiem na białym ośle do niewielkiej wsi położonej w Emilii-Romanii. Zachwyceni urodą księżniczki mieszkańcy poczęstowali ją na powitanie miejscowym, słodkim winem Albana, podając je w terakotowym dzbanie.

 

Zachwycona smakiem trunku, Galla Placida miała wypowiedzieć następujące słowa: „Nie zasługujesz na to aby pić ciebie z tak nędznego naczynia, tylko złoty kielich jest godzien twojego delikatnego smaku!”.

Od tych słów wypowiedzianych przez księżniczkę (wł. berti in oro) miejscowość tę nazwano Bertinoro. Na dworze w Rawennie wino było podawane wyłącznie w naczyniach ze szlachetnego kruszcu. Dzisiaj Bertinoro jest ważnym ośrodkiem produkcji wina Albana.

Wielbicielem tego wina był podobno również cesarz Fryderyk Barbarossa, który gościł przejazdem na dworze księżnej Frangipane w Bertinoro.

Zostawmy jednak legendę na boku. Pierwsze historyczne wzmianki o Albana di Romagna pochodzą z trzynastowiecznego traktatu o rolnictwie autorstwa Piera de' Crescenzi. W traktacie po raz pierwszy pojawia się opis wina oraz informacje na temat obszaru jego produkcji: „Intensywne i mocne białe wino o szlachetnym aromacie, dość subtelne w smaku...najlepsze winogrona na to wino pochodzą ze szczepów winorośli hodowanych w okolicach Forli' oraz w całej Emilii-Romanii."


Ente Tutela Vini di Romagna
 
Corso Garibaldi 2
48018 Faenza (RA)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0546/28455
faks: (+39) 0546/665063
e-mail:
entevini@mbox.queen.it