Albugnano

Apelacja Albugnano DOC została formalnie powołana do życia w maju 1997 roku. Wino produkowane jest na niewielkim, pokrytym wzgórzami obszarze. Położony jest on na północ od Asti w Piemoncie i obejmuje gminy Pino d'Asti, Castelnuovo Don Bosco, Passerano Marmorito i Albugnano. Tej ostatniej miejscowości wino zawdzięcza swoją nazwę. Niektóre z okolicznych wzgórz wznoszą się na wysokość ok. 520 m n.p.m.W zależności od gatunku, Albugnano może zasadniczo różnić się pod względem koloru, przybierając barwy od różowej po rubinową czerwień, przechodzącą w granat, gdy wino staje się bardziej dojrzałe. Młode i delikatne wino o przyjemnym, winnym aromacie, poddane procesowi starzenia, zamienia się w dobrze wyważone, pełne wino wytrawne lub lekko słodkie z wyraźnym owocowym bukietem.

Historia Albugnano sięga czasów starożytności i panowania Rzymu na obszarze dzisiejszego Piemontu. Utrzymuje się, że w owym czasie Albugnano było Liguryjską kolonią. Legenda mówi, że na tym terenie swoją willę miał obywatel Rzymu, niejaki Albonius. Założone w tym miejscu miasto miało nosić jego imię. Od czasów średniowiecza aż do końca XVIII wieku Albugnano stanowiło lenno kościoła w Vezzolano. Władzę kościoła przerwały w 1800 roku rządy napoleońskie ustanowione w północnych Włoszech.

Albugnano położone jest na wysokości 549 m n.p.m. skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach, niczym nie zakłócony widok na cztery strony świata. Nie bez powodu miejsce to nazywane jest „Tarasem Monferrato”. Z punktu widokowego można podziwiać panoramę Alp i leżące w oddali zarysy miast Mondovì, Pinerolo, Ivrea, Vercelli, Novara i Asti. Krajobraz aż po sam horyzont tonie w zieleni winnic, które przypominają o silnie zakorzenionych winiarskich tradycjach tego regionu.

Consorzio Tutela Vini d'Asti e Monferrato

Via Morelli ,15
14100 Asti (AT)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0141/598998
faks: (+39) 0141/598984
e-mail: consorziobarbera@libero.it