Aleatico di Gradoli

Aleatico di Gradoli to jedyne wino likierowe wytwarzane w regionie Lacjum, na obszarze położonym wzdłuż północno-wschodniego brzegu jeziora Bolsena, w prowincji Viterbo. Jejgo granice wyznaczają miasta Gradoli, Grotte di Castro, San Lorenzo Nuovo i Latera.

Szczep Aleatico został przywieziony w odległych czasach do Italii przez Greków, znajdując idealne warunki rozwoju początkowo w Puglii, gdzie do dziś ma swój istotny udział w tamtejszej produkcji wina. Z czasem uprawa tej winorośli rozpowszechniła się również w innych rejonach Półwyspu Apenińskiego. Charakterystyczną cechą tej odmiany są małe kiście i jagody w kolorze szkarłatnym, z przezroczystą skórką pokrytą obficie woskowym nalotem, nadającym im efekt matowości.

Niewielki obszar, na którym wytwarzane jest Aleatico di Gradoli, znany jest ze swoich urzekających krajobrazów. Stanowi on jednocześnie pewne ograniczenie z punktu widzenia produkcji wina. Fakt, że uprawy tej winorośli nie przyjęły się na innych obszarach potwierdza tylko, że warunki glebowe i specyficzny mikroklimat tej okolicy stanową idealne siedlisko dla rozwoju tej odmiany. Niewielka skala produkcji sprawia, że obecność wina na części rynków rynkach ogranicza się do ilości przeznaczonych wyłącznie dla koneserów.