Aleatico di Puglia

Aleatico di Puglia to typowe wino likierowe z długą tradycją. Słowo Puglia w nazwie wynika z faktu, że wino produkowane jest praktycznie na całym terytorium tego regionu. Największa koncentracja produkcji występuje jednak w rejonie Bari oraz na Półwyspie Salentyńskim, czyli najbardziej na południe wysuniętej części Puglii.

W czasach starożytnych rejon Salento został skolonizowany przez Ilirów, lud indoeuropejski przywiedziony tutaj, jak głosi legenda, przez Idomeneusa, ważną postać w greckiej mitologii. Potwierdzenie związków Idomeneusa z Puglią znajdziemy w wersach słynnego poety łacińskiego Wergiliusza: „... i tutaj w rejon Salentino Idomeneus przywiódł swoich Kreteńczyków", nawiązujących do pojawienia się Idomeneusa wraz z wojskiem w Salento w okolicach roku 1170-1169 p.n.e.. Kolonizatorom, którzy przyjęli nazwę Salentini, niektórzy przypisują zapoczątkowanie uprawy winorośli na tych terenach.

Wciąż nie jest do końca pewne czy odmiana Aleatico rosła już na tych ziemiach, przed przybyciem kolonizatorów. Wiarygodne źródła historyczne mówią, że winorośl była znana na południu Italii co najmniej na tysiąc lat przed ich przybyciem. Niezależnie od tego, gdzie leży prawda, pewne jest, że mieszkańcy rejonu Salento (zwani później Messapami) mają swój znaczący wkład w rozwój uprawy winorośli i produkowanego z niej wina. Odmiana uprawiana jest do dziś na niewielkich, rozsianych po okolicy poletkach, praktycznie w całej Puglii. Charakterystyczną cechą tej odmiany są małe kiście i jagody w kolorze szkarłatnym, z przezroczystą skórka pokrytą obficie woskowym nalotem, nadającym im efekt matowości.