Alezio

To wino wytwarzane na Półwyspie Salentyńskim, stanowiącym najbardziej na południe wysuniętą część regionu Puglii. Produkcja skupia się głównie w rejonie graniczącym z gminą Alezio, na wschód od Gallipoli.

Alezio, zwane w starożytności „Alesium" jest również ważnym miejscem o charakterze historyczno-archeologicznym. Prowadzone tam wykopaliska to niewyczerpane źródło antycznych przedmiotów i wiedzy o starożytności. Wino o tej samej nazwie powstaje prawie w całości ze znanego od wieków, czerwonego szczepu „Negro Amaro". Odmiana ta miała zdominować uprawy winorośli na południu Puglii począwszy od VI wieku p.n.e.

Bez wątpienia najlepiej nadającym się szczepem do produkcji różowego wina z Salento jest Negro Amaro. Często kupaż uzupełniany jest o niewielkie ilości Malvasia Nera. Taki zabieg ma na celu zmiękczenie i złagodzenie smaku wina, który czasami bywa zbyt wyrazisty. Wino uzyskane z tych odmian przybiera różne odcienie czerwieni, od barwy rubinowej do ciemnej czerwieni z refleksami granatu. W bukiecie wyczuwa się przyjemną cierpką nutę. Nazwa winorośli Negro Amaro, wywodząca się z lokalnego dialektu od określenia niuru maru" nawiązuje do intensywnej barwy wina i ciemnego koloru gron.

Prawie dwa wieki temu, w regionie Salento uprawiano odmianę o nazwie „Negro Dolce", o cechach stanowiących całkowite przeciwieństwo charakterystyki szczepu Negro Amaro.

Nazwa wina pochodzi od miejscowości Alezio, położonej w zachodniej części Apulii, nad Morzem Jońskim, cieszącej się dużą popularnością wśród turystów i urlopowiczów. Miejscowość jest jednocześnie portem rybackim. W średniowiecznej części miasta można spotkać liczne winnice, zapełnione tradycyjnym, czerwonym winem z Alezio, które starzeje się bardzo dobrze.