Alta Langa

Region Langhe rozciąga się na obszarze od prowincji Cuneo do prowincji Asti i Alessandria. Rzeka Belbo dzieli go na dwie części: północną znaną jako Bassa Langa lub Langa Domestica i południową zwaną Alta Langa lub Langa Selvaggia. Alta Langa słynie ze swoich zapierających dech w piersiach krajobrazów, zdominowanych przez łąki, pastwiska i lasy. Nieodłącznym elementem krajobrazu tego rejonu są tzw. ciabot, niewielkich rozmiarów kamienne budowle, służące niegdyś przede wszystkim do przechowywania narzędzi rolniczych i ewentualnie produktów rolnych.

Podstawowym zajęciem ludności tego regionu jest hodowla owiec i produkcja różnych gatunków owczego sera, oraz uprawa winorośli i produkcja wina. Ukształtowanie terenu i strome zbocza wykluczają tradycyjne metody uprawy. Krajobraz zdominowany jest więc przez winnice ułożone tarasowo jedna nad drugą. Tarasy zabezpiecza się kamiennymi murkami.

Ostatnie dziesięciolecia pozwoliły miejscowym winiarzom odkryć, że ich ziemie stwarzają wyjątkowo dogodne warunki do uprawy odmian Pinot Noir i Chardonnay, stanowiących podstawowy składnik w produkcji win musujących. Lata badań i eksperymentów zaowocowały utworzeniem apelacji Alta Langa DOC, która jako pierwsza w Piemoncie, produkuje wina musujące wykorzystując proces fermentacji w zamkniętej już butelce.