Alto Adige

Prowincja Bolzano może poszczycić się najdłuższą w Europie tradycją produkcji wina. Występujące tu warunki klimatyczne oraz geologiczne od zawsze sprzyjały uprawie najszlachetniejszych szczepów białej i czerwonej winorośli. Właśnie tutaj Rzymianie przekonali się o korzyściach wynikających z przechowywania wina w drewnianych beczkach, którymi w efekcie zastąpili stosowane dotychczas gliniane amfory. W czasach średniowiecza motorem dalszego rozwoju winiarstwa na tym terenie byli przede wszystkim zakonnicy.

Dziś region Górnej Adygi wyróżnia się bogatą i zróżnicowaną ofertą win jakościowych. W prowincji Bolzano doskonałe warunki wegetacji znajdują w zasadzie wszystkie najszlachetniejsze, europejskie odmiany winorośli, które uprawiane są tutaj obok odmian lokalnych takich, jak Traminer, Lagrein i Schiava.

Tradycja uprawy niektórych szczepów do dziś obecnych w Górnej Adydze sięga czasów rzymskich. Wzmianki na ich temat znajdziemy u Pliniusza Starszego w jego Historii Naturalnej. Jedna z opisanych szczegółowo przez autora odmian bardzo przypomina pochodzący z Niemiec szczep Riesling Renano, którego uprawa rozpowszechniła się w całej Europie, nie omijając terytorium Górnej Adygi. Taki sam schemat powtarza się w przypadku szczepu Traminer, który udało się ekspertom rozpoznać w innej szczegółowo opisywanej przez Pliniusza odmianie winorośli, która miała dawać wino wyjątkowo wysoko cenione przez Rzymian.

Górna Adyga jest dziś liderem w skali całego kraju pod względem udziału jakościowych win DOC w łącznej produkcji winnej. Ponad 95% upraw winorośli w regionie podlega surowym regulacjom DOC. Pomimo to, nie więcej niż dwie trzecie wina z Górnej Adygi trafia na rynek z oznaczeniem Denominazione di Origine Controllata. Dzieje się tak za sprawą ostrej selekcji, jaką w trosce o jakość sprzedawanego produktu, wprowadzili lokalni producenci.