Arborea

Wino zawdzięcza swoją nazwę miejscowości Arborea położonej w samym sercu żyznej równiny, ciągnącej się do zatoki Golfo di Oristano, na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Tereny nizinne wznoszące się zaledwie na kilka metrów ponad poziom morza, w połączeniu z gorącym i jednorodnym klimatem oraz dobrym dostępem do wody, sprawiły, że w rejonie tym szczególnie bujnie rozwinęła się produkcja owocowo-warzywna (głównie cytrusy, brzoskwinie, gruszki, melony i arbuzy). Na niej zasadniczo opiera się gospodarka tego obszaru.

Te sprzyjające warunki zachęciły lokalnych plantatorów również do uprawy winorośli i produkcji wina. Z kontynentu sprowadzono wyselekcjonowane odmiany winorośli zapewniające przede wszystkim stałą wysoką jakość i wydajność. Odmiana Sangiovese została wykorzystana do produkcji win czerwonych i różowych, podczas gdy do produkcji wina białego wybrano szczep Trebbiano. Tym samym miejscowi winiarze zapewnili sobie pewne zbiory i produkt łatwo zbywalny na rynku włoskim i francuskim.

Poczynione na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci usprawnienia dotyczące zarówno technik uprawy, jak i produkcji, wpłynęły znacząco na poprawę jakości wina, co z kolei, przełożyło się na lepsze wyniki sprzedaży. To przyjemne, świeże i łatwe do picia wino przynosi chlubę miejscowości, której nazwa pojawia się na etykiecie. Wysiłki ukierunkowane na poprawę jakości wina zostały nagrodzone w 1987 roku, kiedy wino Arborea uzyskało prawo do posługiwania się apelacją DOC.