Bagnoli di Sopra lub Bagnoli

Istniejąca od 1995 roku apelacja Bagnoli di Sopra DOC obejmuje obszar 15 gmin na terytorium prowincji Padwa (Wenecja Euganejska). W samym sercu tego rejonu leży założona przez Longobardów miejscowość Bagnoli di Sopra, która, rozrastała się wokół klasztoru Świętego Michała Archanioła wybudowanego w 954 roku w miejscu, gdzie dawniej nie było nic prócz rozległych terenów bagiennych.

Z historią klasztoru i jego zakonników ściśle wiąże się rozwój tradycji winiarskich w Bagnoli di Sopra. Przez stulecia produkowane tutaj wino znane było wyłącznie w sąsiednich miejscowościach, a jego sława nigdy nie wychodziła poza granice lokalnego rynku.

Sytuacja ta zmieniła się wraz z powołaniem do życia apelacji DOC dla tego wina. To umożliwiło mu konkurowanie z innymi winami z regionu Wenecji Euganejskiej i skuteczne zaistnienie zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Jednym z najbardziej interesujących win przynależących do tej apelacji jest Friularo – pełne w smaku, czerwone wino wytwarzane z autochtonicznego szczepu Raboso uprawianego na terenach aluwialnych dorzecza Piave. To okrągłe i dojrzałe wino smakuje najlepiej po dwóch latach leżakowania. W procesie produkcji wina w wersji „Vendemmia Tardiva" (z późnych zbiorów), zbiory rozpoczynają się w momencie, gdy owoce zaczynają już więdnąć na krzaku.

Consorzio Tutela Vini Doc Bagnoli

Piazza Marconi ,63
35023 Bagnoli di Sopra (PD)
WŁOCHY

telefon: (+39) 049/5380008
faks: (+39) 049/5380021
e-mail: info@consorziovinidocbagnoli.it