Barbaresco

Barbaresco to jedno z najwyżej cenionych win produkowanych w Piemoncie, dla prawdziwych koneserów.

Wino to ma bardzo długą tradycję. Pierwsze wzmianki na jego temat można znaleźć w monumentalnym dziele Tytusa Liwiusza o historii Rzymu. Wedle starej tradycji, jednym z powodów przybycia Galów na półwysep Apeniński było doskonałe wino z Barbaritium. Właśnie stąd miałaby się wywodzić nazwa „Barbariscum" a następnie Barbaresco. Inna teoria mówi, że wino zawdzięcza swoją nazwę hordom barbarzyńców, które regularnie pustoszyły terytorium Włoch przed i po upadku Rzymu.

W odległych czasach wino nazywane było również Nebbiolo lub Barolo, a w procesie produkcji dodawano także takie szczepy jak Moscatello czy Passeretta, które nadawały mu słodkawy i lekko musujący smak. Barbaresco, jakie znamy dzisiaj, czyli wykwintne wino czerwone, pojawia się w relacji z 1799 roku, zgodnie z którą austriacki generał Melas miał zażyczyć sobie właśnie „Nebbiolo di Barbaresco", aby godnie uczcić swoje zwycięstwo nad Francuzami.

Nie mniej jednak dopiero w połowie XIX wieku zaczęto produkcję wina w wersji wytrawnej, co pozwoliło na wydobycie pełni jego nadzwyczajnych walorów. Znany enolog, profesor Domizio Cavazza, opracował nowe metody winifikacji i w 1894 roku założył organizację zrzeszającą producentów Barabresco. Porównując promowane przez siebie wino z winami francuskimi, Cavazza podkreśla przede wszystkim jego „jedwabisty, gładki smak i wyszukany bukiet."

Consorzio Tutela Barolo, Barbaresco, Alba, Langhe e Roero
 
Piazza Savona, 3
12051 Alba (CN)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0173/440121
faks: (+39) 0173/361380
e-mail:
consorzio.vini@areacom.it