Barbera d'Alba

 

Choć uprawa szczepu Barbera ma bardzo długie tradycje, pierwsze wzmianki na jego temat pojawiają się zaledwie kilka wieków temu. Można je odnaleźć w przechowywanym do dziś w ratuszu miejskim w Nizza Monferrato dokumencie pochodzącym z XVII wieku. Odmiana doczekała się pierwszego szerszego opisu dopiero jako jedna z pozycji uwzględnionych w systematyce odmian winorośli uprawianych na terytorium Piemontu, wydanej w 1798 roku przez hrabiego Nuvolone, dyrektora Spółdzielni Rolnej w Turynie.

 

Zupełnie nietypowo jak na język włoski, idąc śladami plantatorów z Piemontu, przyjęło się używać nazwy wina w rodzaju żeńskim, czyli “la Barbera” zamiast „il Barbera”. Barbera ze swoją intensywnie czerwoną, głęboką barwą ,doskonale oddającą jego zdecydowany i mocny charakter, jest dzisiaj jednym z najwyżej cenionych i najbardziej znanych win w całych Włoszech, między innymi ze względu na duży potencjał alkoholowy. Znany włoski enolog A. Strucchi jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia miał podzielić się następującą uwagą: "(...) pięcio- lub sześcioletnie wino Barbera będzie stanowiło doskonały dodatek do pieczonych mięs podobnie jak Barolo, od którego zdaniem wielu jest nawet lepsze.''

Znane ze swoich właściwości rozgrzewających, wino miało być wykorzystywane przez oficerów wojsk sabaudzkich, jako „towarzysz broni” dodający animuszu na polu walki w kluczowych momentach toczonych batalii.

Opiewane przez wielkich poetów jak Carducci i Pascoli, do dziś cieszy się opinią wina wyjątkowego wśród niemałej rzeszy znawców.

 

Consorzio Tutela Barolo, Barbaresco, Alba, Langhe e Roero
 
Piazza Savona, 3
12051 Alba (CN)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0173/440121
faks: (+39) 0173/361380
e-mail: consorzio.vini@areacom.it