Barbera d'Asti

Choć uprawa szczepu Barbera ma bardzo długie tradycje, pierwsze wzmianki na jego temat pojawiają się zaledwie kilka wieków temu. Można znaleźć je w przechowywanym  do dziś w ratuszu miejskim w Nizza Monferrato dokumencie pochodzącym z XVII wieku. Odmiana doczekała się pierwszego szerszego opisu dopiero w systematyce odmian winorośli uprawianym na terytorium Piemontu, wydanej w 1798 roku przez hrabiego Nuvolone, dyrektora Spółdzielni Rolnej w Turynie.

Barbera to mocne wino z reguły o dość ostrym i wyrafinowanym smaku oraz pełnym aromacie. Dla tego wina, zupełnie nietypowo jak na język włoski, zgodnie z piemoncką tradycją, przyjęło się używać nazwy w rodzaju żeńskim, czyli „la Barbera”. Jest ono dzisiaj znane i wysoko cenione w całych Włoszech, między innymi ze względu na duży potencjał alkoholowy.

Pierwszym poetą sławiącym imię Barbera był Giosue’ Carducci, który nazywał wino „szczodrym” w podziękowaniu za siłę i odwagę, której dodaje każdemu, kto go skosztuje. Bardziej współczesny nam poeta Cesare Pavese, opisując wino w jednym ze swoich listów określa je mianem „legendarnego”. Również dzisiaj Barbera to dla wielu ekspertów synonim najwyższej jakości.

 

Consorzio Tutela Vini d'Asti e Monferrato
 
Via Morelli ,15
14100 Asti (AT)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0141/598998
faks: (+39) 0141/598984
e-mail: consorziobarbera@libero.it

 

.