Bardolino Superiore

Na terenach znanych dzisiaj z produkcji Bardolino, ludność zajmowała się uprawą winorośli już w epoce brązu, co potwierdzają skamieniałe pestki winogron pochodzące z osad palafitowych w pobliżu takich miejscowości, jak Peschiera, Lazise, Cisano, Pacengo i Bor. Nazwa wywodząca się z języka niemieckiego, może pochodzić (jak chce tego legenda) od imienia Bardali, córki króla Axuletusa i wnuczki Mantusa, założyciela Mantui. Legendę o Bardali przytoczył poeta rzymski Wergiliusz, a później wykorzystał ją w Boskiej Komedii sam Dante Alighieri.

W średniowieczu, kiedy zauważa się wyraźny odwrót od produkcji rolnej, uprawę winorośli i produkcję Bardolino kontynuowali mnisi z Kościoła Św. Kolumbana, dzięki którym ten gatunek nie zniknął na zawsze z mapy win świata. Aż do początków XIX wieku powszechnie przyjętą praktyką w procesie produkcji Bardolino było pozostawianie moszczu na czas fermentacji w wydrążonych w nieprzemakalnym podłożu otworach przykrytych kamienną płytą.

Pośród różnych gatunków Bardolino, które w 1968 roku uzyskały prawo do apelacji DOC, szczególną uwagę w ostatnich latach poświęcono rozwojowi Bardolino Superiore. Wprowadzono rygorystyczne przepisy dotyczące doboru gatunków winorośli i ich proporcji, zwiększono gęstość wina oraz zmniejszono produkcję o 40%. Wszystkie te kroki w połączeniu ze starannie nadzorowanym procesem winifikacji i dojrzewaniem przez okres nie krótszy niż rok, doprowadziły do powstania wina o bogatej strukturze, z delikatnym, aromatycznym bukietem, w którym dominują nuty owocowe z domieszką korzennych przypraw. To wino o niezwykłej osobowości zostało dostrzeżone i nagrodzone poprzez podniesienie jego rangi do apelacji DOCG.

Consorzio Tutela Vino Bardolino

Piazza Giacomo Matteotti, 8
37011 Bardolino (VR)
WŁOCHY

telefon: (+39) 045/6212567
faks: (+39) 045/7210820
e-mail: info@winebardolino.it

strona internetowa:
www.winebardolino.it