Bardolino

Na terenach znanych dzisiaj z produkcji Bardolino, ludność zajmowała się uprawą winorośli już w epoce brązu, co potwierdzają skamieniałe pestki winogron pochodzące z osad palafitowych w pobliżu takich miejscowości jak: Peschiera, Lazise, Cisano, Pacengo i Bor. Nazwa wywodząca się z języka niemieckiego może pochodzić (jak chce tego legenda) od imienia Bardali, córki króla Axuletusa i wnuczki Mantusa, założyciela Mantui. Legendę o Bardali przytoczył poeta rzymski Wergiliusz, a później wykorzystał ją w Boskiej Komedii sam Dante Alighieri.

W średniowieczu, kiedy zauważa się wyraźny odwrót od produkcji rolnej, uprawę winorośli i produkcję Bardolino kontynuowali mnisi z Kościoła Świętego Kolumbana, dzięki którym ten gatunek nie zniknął na zawsze z mapy win świata. Aż do początków XIX wieku powszechnie przyjętą praktyką w procesie produkcji Bardolino było pozostawianie moszczu na czas fermentacji w wydrążonych w nieprzemakalnym podłożu otworach, przykrytych kamienną płytą.

Bardolino wytwarzane jest z kliku odmian winogron, z których każda ma do spełnienia inną, ściśle określoną funkcję. Corvina nadaje winu ciało i barwę. Rondinella odpowiada za właściwości wina i jego lekko tłusty smak. Molinara sprawia, ze wino jest aromatyczne, a Negrara nadaje mu świeżości i delikatności.

Consorzio Tutela Vino Bardolino
 
Piazza Giacomo Matteotti, 8
37011 Bardolino (VR)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 045/6212567
faks: (+39) 045/7210820
e-mail: info@winebardolino.it

Strona internetowa:
www.winebardolino.it