Bianchello del Metauro

Bianchello del Metauro to jedno z najbardziej tradycyjnych białych win wytwarzanych w regionie Marche. Pierwszy człon nazwy pochodzi od Bianchello (lub Biancame albo Biancuccio), białej winorośli z regionu Marche, będącej klonem odmiany Greco i pod pewnymi względami przypominającej toskańską odmianę Trebbiano. Druga część nazwy wywodzi się natomiast od Metauro, jednej z głównych rzek regionu, wzdłuż której położone są winnice, gdzie uprawiana jest odmiana Bianchello.

Metauro (w starożytności Metaurus) jest rzeką historyczną, nad którą rozegrała się kluczowa bitwa dla losów Rzymu podczas drugiej wojny punickiej. W bitwie, dzięki której udało się powstrzymać marsz Kartagińczyków w kierunku Rzymu, istotną rolę miało odegrać Bianchello, któremu obok Verdichio (innego wina z regionu Marche) przypisuje się uratowanie miasta przed wojskami najeźdźców pod wodzą Hazdrubala, młodszego brata Hannibala. W słynnej bitwie nad Metaurusem Hazdrubal poniósł śmierć, pokonany przez wojsko rzymskie, które miało mieć ułatwione zadanie wobec zbyt dużych ilości białego wina wypitego przez wroga.

Wojny i romanse są nieodłączną częścią historii Bianchello. Słynna i nieco kontrowersyjna postać w historii włoskiej enologii, Sante Lancerio, zarządca papieskich piwnic za pontyfikatu Pawła III, wpływowy i najlepiej poinformowany autor publikacji dotyczących wina i jego produkcji w szesnastowiecznych Włoszech opisuje Fano jako miasto „dobrego wina i pięknych kobiet”. Informacja ta, w kwestii urody kobiecej została zdementowana później Michela Montaigne, który w swoim dzienniku podróży po Włoszech wychwala „chleb, wino i ryby”, a odnośnie kobiet wypowiada się następująco: „o każdej, którą spotkałem mogę powiedzieć tylko, że urodą nie grzeszyła."

Również Andrea Bacci, osobisty lekarz papieża Sykstusa V i profesor botaniki na Uniwersytecie w Rzymie, wymienia w swojej historii wina ,wydanej w 1596 roku, „doskonałe” wina z Fano, „szczególnie gatunki uzyskiwane z gron odmian Malvasie i Trebulane. Na uwagę zasługują również wina z okolic Pesaro, jak Colle Imperiale ... wszystkie w dużych ilościach eksportowane do Wenecji ". W tym przypadku, Bianchello musiało podzielić się chwałą z Sangiovese dei Colli Pesaresi.

Wraz z upływem czasu wino zyskiwało coraz większą renomę, stając się znane i poszukiwane również z dala od wzgórz Marche. Nie może dziwić zatem fakt, że po powołaniu do życia apelacji DOC w 1969 roku , Bianchello prawie natychmiast dołączyło do win, które mają zaszczyt się nią posługiwać.

Consorzio Tutela Vino Bianchello del Metauro
 
CCIAA - Corso XI Settembre, 116
61100 Pesaro (PS)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0721/3571
faks: (+39) 0721/33679