Bianco della Valdinievole

W XV stuleciu Valdinievole stanowiło część Republiki Lukki. W owych czasach miejscowość ta słynęła z wybornego wina, które stawiano na równi z doskonałymi winami pochodzącymi z rejonów Colle di Montecarlo i Colline Lucchesi. Znaczącą rolę na rynku winnym tego okresu pełniła Pescia, miasteczko znane dzisiaj głównie z prowadzonej na dużą skalę produkcji kwiatów. Wówczas Pescia była jednak ważnym rynkiem winnym na szlaku Florencja- Piza. Tutaj trafiały wina pochodzące z Pieve a Nievole, Montecatini, Vellano, Medicina, Fibialla, Colleviti, Cozzile, Colle di Buggiano, Stignano i Uzzano.

Najbardziej cenione i poszukiwane w owych czasach były wina wytwarzane ze szczepu Trebbiano, cieszące sie ogromną popularnością na rynkach Pistoi i Florencji. Ich wyjątkowe własności dostrzegli również sami Wielcy Książęta Toskanii - Franciszek II i Leopold I. Ujęci smakiem wina wprowadzili normy dotyczące kontroli jego produkcji i sprzedaży. Ponad sto lat temu, w 1884 roku, Bianco della Valdinievole zostało nagrodzone złotym i srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie w Turynie. W tym samym roku wino zostało też uhonorowane równie ważną nagrodą podczas Międzynarodowych Targów w Londynie.

Nie mniej jednak największą nobilitacją dla wina było uzyskanie w 1976 roku prawa do posługiwania się apelacją DOC. Dzisiaj Bianco della Valdinievole, którego produkcja koncentruje się na obszarze między Montecatini a Pescią, poza ugruntowaną pozycją na rynku wewnętrznym, zdobyło sobie również uznanie za granicą, zwłaszcza w takich krajach, jak Szwajcaria, Niemcy i Wielka Brytania.