Bianco di Custoza

BIANCO DI CUSTOZA (DOC)

Miasto Custoza rozwinęło się pod koniec XIII wieku wokół wartowni wzniesionej w okresie wojen pomiędzy Mantuą a Weroną. Choć wszystkie dokumenty dotyczące zakupu i sprzedaży winnic oraz handlu winem na tym obszarze są datowane dopiero na okres, przypadający po powstaniu gminy, to istnieją dowody, że działalność związana z uprawą winorośli i wytwarzaniem wina była obecna na tych terenach już w pradawnych czasach. Świadczą o tym między innymi skamieniałe fragmenty pierwszych odmian winorośli odnalezione w okolicach Pesciaia di Bolca, które według specjalistów liczą sobie ponad 40 milionów lat, a więc istniały na tych terenach na długo przed pojawieniem się rasy ludzkiej.

 

Pierwsze techniki winifikacji pojawiły się tu w VI wieku p.n.e. kiedy to Etruskowie nawiązali kontakty z Reti Arusmati - dawnymi mieszkańcami Wenecji Euganejskiej. W epoce rzymskiej większa część tych terenów była już obsadzona winoroślą. Od tamtego czasu, na przestrzeni wieków, wielokrotnie pojawiały się wzmianki o uprawie winorośli na tych terenach, które – w przeciwieństwie do sytuacji, jaka miała miejsce w innych regionach – nigdy nie odczuły żadnego poważniejszego kryzysu.

 

W południowej części okręgu Riviera del Garda uprawiane są przede wszystkim jasne odmiany winorośli, głównie Trebbiano Toscano i Garganega (szczep typowy dla okolic Vicenzy), a także Tocai Friulano, Malvasia Toscana, Riesling Italico oraz Cortese. To właśnie te odmiany, inteligentnie połączone, tworzą mieszankę wykorzystywaną w produkcji wina Bianco di Custoza – wytrawnego wina o delikatnym i lekko gorzkawym posmaku oraz intensywnym winnym zapachu. Wino to było cenione, co najmniej od XVI wieku, przez papieży, artystów i wielkich dowódców wojskowych. W wielu przypadkach to właśnie temu trunkowi zawdzięczają oni ciepłe wspomnienia, przesłaniające im dużo mniej przyjemne reminiscencje związane z tą ziemią, która – ze względu na swoje strategiczne położenie – często stawała się sceną okrutnych i kosztownych bitew.

 

Consorzio Tutela Bianco di Custoza

Piazza Matteotti, 8

37011 Bardolino (VR)

WŁOCHY

telefon: (+39) 045/7210820

faks: (+39) 045/7210820

e-mail: consbard@tin.it