Bianco Pisano di San Torpe

BIANCO PISANO DI SAN TORPÉ (DOC)

Obszar produkcji wina Bianco di San Torpé obejmuje ziemie różnych gmin, położonych w prowincji Pizy, między innymi Capannori, Terricciola, Chiani, Crespina i Casciana Terme, a także część terenów Cascina i Pontedera. Dodatkowo obszar ten obejmuje także część terytorium gminy Collesalvetti, leżącej w prowincji Livorno.

 

Nazwa wina pochodzi od pierwszego chrześcijańskiego męczennika w Pizie, którym był rzymski centurion o nazwisku Torpé, stracony w Pizie przez ścięcie w roku 68. Obecnie jest on, wspólnie ze świętym Ranierim, patronem miasta. Według kościelnej legendy ciało świętego złożono w łodzi, która niesiona falami dotarła do brzegów Francji w miejsce, w którym dzisiaj wznosi się miasto Saint Tropez. Głowa świętego wciąż spoczywa w kościele w Pizie, noszącym imię męczennika.

 

Wino Bianco Pisano di San Torpé ma bardzo długą historię. Produkcja białego wina na obszarze pomiędzy Zambią a Cenaią istniała już w I wieku n.e. Według relacji przytaczanych przez Giovanniego Targioni Tozzetti w Annali Camaldolesi, przeważająca część produkcji odbywała się w Curtis San Torpis, które w 780 roku zostało podarowane Opactwu San Savino.

 

Pierwsze pewne informacje na temat wina produkowanego na tych obszarach sięgają XV wieku. W wielu dokumentach z tego okresu istnieją wzmianki o pojawieniu się na rynku Florencji ładunku wina Trebbiano wybitnej jakości, pochodzącego ze wzgórz pizańskich. Produkcja wina znacząco rozwinęła się po powstaniu Wielkiego Księstwa Toskanii.

 

Consorzio Tutela Vino Bianco Pisano S. Torpé

Via Livornese, 30

56040 Crespina (PI)

WŁOCHY

telefon: (+39) 050/643434