Biferno

BIFERNO  (DOC)

Biferno to główna rzeka, przepływająca przez region Molise i to właśnie jej zawdzięcza nazwę najwybitniejsze wino tego regionu, wytwarzane w prowincji Campobasso.

 

Rzeka, znana w starożytności pod nazwą Tifernus, w Średniowieczu została przemianowana na Biferno. Jednak niektórzy historycy uważają, że nazwa Biferno wynika z faktu, że nurt rzeki powstaje z połączenia dwóch oddzielnych strumieni, przepływających przez okręg Boiano. Legenda głosi, że pierwsi Samnici przybyli na te tereny, podążając za świętym bykiem (bue) i osiedlili się w pobliżu źródeł rzeki w Boiano, które miało wziąć swą nazwę od powszechnie czczonego zwierzęcia.

 

Campobasso leży pomiędzy dorzeczami rzek Biferno i Fortore na wysokości 700 m n.p.m. Miasto ma zaskakujący wygląd, ponieważ jego centralny punkt stanowi longobardzki zamek Monforte, wznoszący się na wzgórzu, na którego zboczach rozciąga się stara część miasta. Średniowieczne serce Campobasso to labirynt wąskich uliczek - to tutaj podczas święta Bożego Ciała odbywa się Festiwal Misteriów - rytuał wywodzący się z okresu Średniowiecza, który polega na odgrywaniu scen opisanych w świętych księgach.

 

Rzeka Biferno przepływa przez większą część regionu Molise, tworząc przepiękne krajobrazy - między innymi jezioro Guardialfiera. Na polach w południowej części regionu uprawia się głównie pszenicę i winorośl. Winnice, w których rośnie winorośl wykorzystywana do produkcji win Biferno Bianco, Rosso i Rosato są rozmieszczone na obszarze sąsiadującym z okręgiem Campobasso, na ściśle określonej wysokości. W przypadku białego wina winorośl nie może rosnąć na wysokości, przekraczającej 600 metrów ponad poziomem morza, natomiast w przypadku wina czerwonego i różowego wysokość uprawy ustalono na 500 m n.p.m. Biferno Rosso powstaje przede wszystkim z odmiany Montepulciano, która została sprowadzona do Abruzji na początku XIX wieku. Do produkcji Biferno Bianco wykorzystuje się głównie szczep Trebbiano Toscano, natomiast Biferno Rosato powstaje z tej samej odmiany co Biferno Rosso, przy czym mamy tu do czynienia z winifikacją bez skórek.