Bivongi

BIVONGI (DOC)

Bivongi to urokliwe małe miasteczko położone na zboczach Monte Consolino, górującej nad doliną bogatą w winnice i gaje oliwne, przez którą przepływa rzeka Stilaro. Miejscowość ta leży w północnej części prowincji Reggio Calabria, zaledwie 13 km od wybrzeża morza Jońskiego.

 

W przeszłości Bivongi słynęło ze swoich kopalni żelaza, srebra i molibdenu, łaźni termalnych oraz drewnianych rzeźb wykonywanych przez mieszkańców tego miasteczka. Obszar ten był również znany ze względu na drzewa morwy, produkcję wełny oraz farmy jedwabników (w języku greckim są one określane mianem vomvix, który to termin jest uznawany za pochodzenie nazwy Bivongi). Ostatecznie na tych terenach przetrwała jednak wyłącznie produkcja oliwy z oliwek, wina i miodu, a wszelka pozostała działalność została zarzucona, choć wciąż jeszcze w niektórych starych gospodarstwach domowych można czasem dostrzec ręczne krosna.

 

Warunki klimatyczne w Bivongi oraz pozostałych dziewięciu gminach, które składają się na obszar apelacji DOC wina Bivongi w prowincjach Reggio Calabria i Catanzaro pozwalają na stosowanie tradycyjnych metod przy produkcji tego wina. Powstaje ono wyłącznie z lokalnych szczepów winorośli: odmian jasnych, takich jak Greco Bianco, Guardavalle oraz Montonico oraz z odmian ciemnych - Gaglioppo, Greco Nero i Calabrese.