Bosco Eliceo

BOSCO ELICEO (DOC)

Obszar produkcji Bosco Eliceo obejmuje tereny położone w prowincji Ferrary wzdłuż wybrzeża adriatyckiego, na które składa się szeroki pas wydm równoległy do morza, rozciągający się na południe od ujścia rzeki Pad - Volano, w kierunku niedalekiej prowincji Rawenny. Jest to rejon nadmorski, charakteryzujący się lasami sosnowymi i dolinami, gdzie dojrzewaniu winogron sprzyjają nasycone solą wiatry znad Adriatyku oraz ciepło tamtejszych plaż.

 

Wśród odmian winorośli, które - zgodnie ze specyfikacją apelacji Bosco Eliceo DOC - mogą być wykorzystywane do produkcji win, najstarszym szczepem jest Fortana, znana też jako Uva d’Oro. Odmiana ta została przywieziona w okolice Ferrary z francuskiego Cote-d’Or przez Renatę francuską, księżnę Ferrary, córkę Ludwika XII i żonę Herkulesa II d’Este. Pierwsze nasadzenia tej odmiany w większych ilościach miały miejsce w XVIII wieku, uwidaczniając natychmiast jej wyjątkowe właściwości adaptacyjne do piaszczystej gleby typowej dla tamtejszych terenów. Wyjątkowe przystosowanie tego szczepu do piasku pozwoliło mu przetrwać bez specjalnych szkód epidemię filoksery, która pod koniec XIX wieku spustoszyła europejskie winnice. Obecnie wiele tamtejszych krzaków latorośli wciąż posiada oryginalne systemy korzeniowe, a nie podkładki sprowadzone z Ameryki.

 

Występujące na tym obszarze dwie inne odmiany - Merlot i Sauvignon - zostały wprowadzone w późniejszym czasie. Obydwa szczepy znakomicie wykorzystały korzystne warunki otoczenia, umożliwiając produkcję win, które od podobnych trunków, powstających na innych obszarach, odróżnia ich wyjątkowa osobowość.

 

Obok trzech powyższych odmian istnieje też wino Bosco Eliceo Bianco, które powstaje ze szczepów Trebbiano, Malvasia i Sauvignon. Pomimo pozornie drugorzędnej pozycji zajmowanej przez to wino w ramach specyfikacji obszaru DOC, nie przestaje ono zadziwiać swoją elegancją i charakterem.

 

Consorzio Tutela Vini Doc Bosco Eliceo

Via B. Buozzi, 19

44019 Voghiera (FE)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0532/328053

faks: (+39) 0532/328053