Botticino

BOTTICINO  (DOC)

Obszar produkcji wina Botticino położony we wschodniej części regionu, na niewielkim obszarze kamienistych wzgórz otaczających Brescię, obejmuje tereny należące do gmin Botticino, Brescia i Rezzato. Uprawa winorośli na tych terenach sięga zamierzchłych czasów. Odkrycie w prowincji Bresci skamieniałych fragmentów vitis silvestris, będącej przodkiem vitis vinifera sativa (winorośl), pozwoliło stwierdzić, że winna latorośl występowała na tym obszarze już na 5000 lat przed nastaniem chrześcijaństwa.           

 

Botticino zawdzięcza swą nazwę małej gminie, z którą łączą je bliskie związki. W wielu dokumentach pojawiają się dowody na to, że wino to odgrywało niezwykle ważną rolę w lokalnej gospodarce, a handel nim kwitł już przed XIX wiekiem.

 

Należy przy tym zauważyć, że Botticino uzyskało prawo do posługiwania się apelacją Denominazione di Origine Controllata ze znacznym opóźnieniem, bo dopiero w 1968 roku, w odpowiedzi na potrzebę zabezpieczenia wartości wina, na którą w głównej mierze wpływają warunki otoczenia oraz korzystna interakcja pomiędzy tamtejszą glebą a uprawianymi na niej odmianami winorośli. Znawcy wina często porównują Botticino – w sposób jak najbardziej uzasadniony i nie wprowadzając przy tym w błąd - z najsłynniejszymi włoskimi winami.

 

Consorzio Tutela Botticino Doc

c/o Ente Vini Bresciani - Viale della Bornata, 110

25123 Brescia (BS)

WŁOCHY

telefon: (+39) 030/364755

faks: (+39) 030/364775

e-mail: info@entevinibresciani.com

strona internetowa: www.entevinibresciani.com

 

Ente Vini Bresciani

Viale Bornata, 110

25123 Brescia (BS)

WŁOCHY

telefon: (+39) 030/364755

faks: (+39) 030/364775

e-mail: info@entevinibresciani.com

strona internetowa: www.entevinibresciani.com