Bramaterra

BRAMATERRA  (DOC)

To rzadko spotykane wino powstaje w kilku zaledwie gminach, otaczających Villa del Bosco w prowincji Vercelli. Obszar produkcji jest znany lokalnie pod nazwą “Bramaterra”. Wino jest rezultatem niezwykle ciekawego zestawienia szczepu Nebbiolo, który - ze względu na charakter gleby - znalazł tam idealne dla siebie warunki oraz dwóch innych odmian, klasycznych już dla tamtego obszaru - Bonarda Novarese i Vespolina.  

Wino Bramaterra jest wytwarzane przez ludzi, którzy odziedziczyli pasję do produkcji wina po przodkach, stając się prawdziwymi specjalistami w swoim fachu.

 

Jeden z takich małych producentów wina stał się nawet bohaterem lokalnej opowieści. Człowiek ten - starszy, niski, o raczej irytującym sposobie zachowania - robił najlepsze wino w okolicy, co przyznawali wszyscy jego koledzy. Jednak nie chciał sprzedawać swego wyjątkowego trunku i nie każdemu pozwalał go skosztować. W wyniku tej “obsesji” jego twarz przez cały rok - a przynajmniej dopóki wystarczało mu wina - była zaczerwieniona i pełna satysfakcji, podczas gdy na twarzach innych producentów malowała się w tym samym czasie olbrzymia zazdrość.

 

Bramaterra to jedna z pereł tego obszaru, której powstanie okupiono wielkim poświęceniem producentów. Jest to smaczne, aksamitne i przyjemnie gorzkawe wino, ale ze względu na ograniczony obszar uprawy winorośli nigdy nie charakteryzowało się dużą produkcją.