Breganze

BREGANZE  (DOC)

Początki uprawy winorośli na obszarze Breganze, położonym w prowincji Vicenzy w regionie Wenecja Euganejska, sięgają zamierzchłych czasów. Najlepsze wina z tych terenów przez stulecia trafiały na rynek w Breganze, skąd następnie były wysyłane do pozostałych części kraju. W drugiej połowie XIX wieku tamtejsze winnice zostały praktycznie całkowicie zniszczone przez epidemię filoksery, która właśnie w Breganze zaczęła pustoszyć kraj. Podczas ponownego obsadzania winnic wprowadzono nowe odmiany, takie jak Pino Bianco i Nero oraz Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon, co przyniosło lokalnym plantatorom winorośli wielką i natychmiastową satysfakcję.           

 

Breganze Bianco powstaje z odmiany Tocai, uprawianej w wielu miejscach w całych północno-wschodnich Włoszech, gdzie gleba i mikroklimat pozwalają na pełne wyrażenie charakteru tej winorośli.

 

Zachowując techniki winifikacji typowe dla tego obszaru, lokalni producenci wina – którzy już wcześniej na szeroką skalę uprawiali rożne francuskie odmiany winorośli – w ostatnim dziesięcioleciu zaczęli eksperymentować z dojrzewaniem win w małych dębowych beczkach typu barriques. Próby te przyniosły olbrzymi sukces jakościowy, przyczyniając się do promocji win z tego obszaru na rynkach międzynarodowych.

 

Consorzio Tutela Vini Breganze

Via Roma, 2

36042 Breganze (VI)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0445/300595