Cacc'e mmitte di Lucera

CACC’E MMITTE DI LUCERA (DOC)

Nietypowa nazwa tego wina, którego produkcja jest zlokalizowana na obszarze gmin Lucera, Troia i Biccari w prowincji Foggi, wywodzi się od wyrażenia, funkcjonującego w dialekcie tych gmin. Oznacza ono nalewanie wina bezpośrednio z beczki do kielicha, który jest następnie natychmiast opróżniany i szybko ponownie napełniany.           

 

Lucera, położona na wzgórzu na cyplu Gargano, jest znana w całych Włoszech ze względu na swoje wybitne wina oraz wyjątkową historię.

 

Fryderyk II, cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego, który rządził Apulią w XIII wieku, często przenosił do Lucery Arabów, którzy zamieszkiwali jego sycylijskie posiadłości. Uważał ich za lud siejący zamęt, ale ponieważ byli oni jednocześnie jego najlepszymi wojownikami, osobiście dbał o ich dobre samopoczucie.

 

W Luceria Saracenorum (Lucera Saracenów) pojawiły się więc meczety i haremy, a populacja miasta, licząca 60.000 osób, składała się prawie wyłącznie z muzułmanów, co stanowiło pokaźną enklawę jak na tamte czasy. Blisko 500 lat po śmierci Fryderyka II, Karol II d’Anjou zgładził niemal wszystkich muzułmanów i nadał miastu Lucera nową, chrześcijańską nazwę - Città di Santa Maria, która szybko jednak wyszła z użycia.

 

Paradoksalnie, pomimo obostrzeń, dotyczących spożycia napojów alkoholowych, które obowiązują w religii muzułmańskiej, winnice Lucery - począwszy od X wieku - były szczególnie dobrze zadbane, a produkcja wina na tamtym obszarze odnotowała zaledwie kilka okresów gorszej prosperity.

 

Consorzio Tutela Vino Cacc'e Mmitte di Lucera
Piazza Nocelli, 5
71036 Lucera (FG)
WŁOCHY
telefon: (+39) 0881/542301
faks: (+39) 0881/530450