Cagnina di Romagna

CAGNINA DI ROMAGNA (DOC)

Odmıana winorośli Cagnina wywodzi się z obszaru Friuli. Najprawdopodobniej została przywieziona do Romanii około XIII wieku, przy okazji sprowadzania z Carso i Dalmacji ogromnych ilości wapienia, przeznaczonego na budowę najważniejszych bizantyjskich zabytków Rawenny.

 

Cagnina przypomina szczep Terrano (znany też jako Refosco) z Istrii i Carso, zarówno jeśli chodzi o jego ampelografię, jak i o wyniki uzyskiwane podczas winifikacji. W lokalnym dialekcie opisowy termin de grasp ros (czyli po włosku dal raspo rosso - o czerwonej szypułce) jest zazwyczaj dodawany do nazwy, tak samo jak ma to miejsce w przypadku friulijskiego Terrano, gdzie tę samą cechę określa się terminem dal peduncolo rosso.

 

Wino Cagnina produkowane obecnie w Romanii to czerwone, miękkie wino, gotowe do picia zaledwie kilka miesięcy po zbiorach i następującym po nich krótkim okresie dojrzewania w beczkach. Niekiedy - w rocznikach o wyjątkowo korzystnych warunkach klimatycznych - wino można poddawać kilkuletniemu starzeniu, uzyskując przy tym wybitne wyniki.

 

Ente Tutela Vini di Romagna

Corso Garibaldi 2

48018 Faenza (RA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0546/28455

faks: (+39) 0546/665063

e-mail: entevini@mbox.queen.it