Caldaro lub Lago di Caldaro

CALDARO lub LAGO DI CALDARO (DOC)

W 1970 r. wino Lago di Caldaro - jako pierwsze z szeregu win DOC z regionu Górnej Adygi -uzyskało prawo do posługiwania się apelacją DOC. To czerwone wino wysokiej jakości powstaje na niewielkim obszarze, który obejmuje część prowincji Trento i Bolzano. Są to tereny o bardzo korzystnym mikroklimacie, który zapewnia, znajdujące się w pobliżu jezioro.

 

Wino powstaje głównie z winorośli odmiany Schiava, choć specyfikacja produkcji przewiduje możliwość wykorzystania (w maksymalnej ilości 15%) również odmian Lagrein i Pinot Nero. Szczep Schiava - znany w obszarze niemieckojęzycznym pod nazwą Vernatsch – posiada wiele pododmian, wśród których należy niewątpliwie wymienić te najsłynniejsze - Gentile, Grigia i Grossa.

 

Odmiana Schiava jest znana od XIII wieku, a jej włoska nazwa – według badań przeprowadzonych w XIV wieku przez Carlo Cipollę z Werony – związana jest z metodą prowadzenia winorośli, określaną mianem vigna schiava, czyli winorośl niewolnicza, która polegała na krótkim przycinaniu głównego pędu winorośli i przywiązywaniu jej nowych pędów do następnego krzaka latorośli.