Candia dei Colli Apuani

CANDIA DEI COLLI APUANI (DOC)

Obszar produkcji wina Candia dei Colli Apuani rozciąga się na zboczach wzgórz w okolicach Massy i Carrary. Uprawa winorośli na tych terenach, gdzie rolnictwo zawsze stanowiło ważne źródło gospodarczego rozwoju społeczności, sięga zamierzchłych czasów.

 

W Biuletynie Komisji Rolnictwa z rejonu Massy, który został opublikowany w 1874 roku, stwierdza się, że “uprawa winorośli kwitnie w naszej gminie od czasów starożytnych.” Dodatkowo Repetti, opisując w swoim Słowniku z 1832 roku produkty wytwarzane na wzgórzach Massy mówi o “winnicach wytyczonych na tarasach”, zaś - omawiając Carrarę - wspomina o “rosnących na tym terenie drzewach oliwnych i winorośli, które stanowią główne zasoby rolnicze tego terenu.”

 

Korzenie wina Candia dei Colli Apuani - wysoko cenionego przez Paolo Ferrariego, aktywnego polityka Księstwa Modeny, do którego należała niegdyś Massa oraz przez poetę Giovanniego Pascoli, który wykładał w tamtejszej wyższej szkole humanistycznej – sięgają zamierzchłych czasów. Biuletyn z 1874 roku, w którym pojawiły się pierwsze informacje na temat produkcji tego wina oraz wykorzystywanych przy tym odmian, w jasny sposób wskazuje na dominację szczepu Vermentino.

 

Określenie Candia, które stanowiło nazwę niewielkiego obszaru położonego na zboczach góry Oliviero, nazywanej w przeszłości Libero, zaczęła być stosowana w odniesieniu do win, pochodzących z tych terenów mniej więcej sto lat temu.

 

Consorzio Tutela Vini Candia dei Colli Apuani

Largo Matteotti, 1

54100 Massa (MS)

WŁOCHY

telefon: (+39) 0585/43852

faks: (+39) 0585/46310