Capalbio

CAPALBIO  (DOC)

Capalbio DOC to obszar produkcji wina położony na wzgórzach Toskanii w południowej części prowincji Grosseto, który graniczy z Naturalnym Rezerwatem Maremmy i obejmuje tereny gmin Magliano, Capalbio, Orbetello i Marciano.

 

Występujące na tym terenie dwie inne apelacje DOC - Parrina i Ansonica Costa dell'Argentario, stanowią potwierdzenie istnienia tradycji uprawy winorośli na tym obszarze. Istnieje wiele dowodów, które świadczą o tym, że starożytni eksportowali tamtejsze wina do daleko położonych krain, korzystając w tym celu z rzymskiego portu Cosa. Eksport win odbywał się regularnie również w Średniowieczu oraz w XVII wieku.

 

Apelacja Capalbio DOC obejmuje zarówno ciemne, jak i jasne odmiany winorośli uprawiane na zalanych słońcem wzgórzach, które leżą tuż za typowymi śródziemnomorskimi zaroślami, porastającymi linię brzegową. Niezwykle szeroka gama możliwości sprawia, że pomimo istnienia sztywnej specyfikacji, obowiązującej w apelacji Capalbio DOC, producenci wciąż dążą do podwyższania jakości tamtejszych win.