Capri

CAPRI  (DOC)

W poszukiwaniu początków tradycji wytwarzania wina w regionie Kampanii należałoby się cofnąć blisko trzy tysiące lat. Skaliste zbocza wyspy Capri, na których zbudowano niezliczoną ilość małych tarasów, wykorzystywanych pod uprawy, zapewniają niezwykle korzystne środowisko nie tylko dla winorośli, ale i wielu innych upraw.  

 

W 29 r. p.n.e. cesarz Oktawian tak zachwycił się pięknem Capri, że nabył wyspę, oferując w zamian większą Ischię. Jego następca, cesarz Tyberiusz osiadł na Capri - gdzie mieszkał pomiędzy 27 a 37 rokiem - i wzniósł na wyspie 12 wspaniałych willi, dedykowanych 12 bogom olimpijskim. Sam cesarz przez blisko dekadę rządził Cesarstwem Rzymskim z Willi Jowisza.

 

Produkowane na wyspie wino Capri wyjątkowo przypadło do gustu Tyberiuszowi, którego poddani często nazywali Biberius (pijak). Na przestrzeni stuleci mieszkańcy wyspy kontynuowali uprawę winorośli, zasadzając niekiedy krzaki latorośli nawet na ruinach willi cesarza. Pijąc dziś to wino, możemy zatem nawiązać niemal fizyczny kontakt ze wspaniałym światem antycznym.

 

Wino od zawsze stanowiło jedną z atrakcji wyspy, a potwierdzeniem jego jakości stało się przyznanie w 1977 roku prawa do posługiwania się apelacją DOC.

 

Capri Bianco, wytwarzane ze szczepów Falanghina, Greco i Biancolella, polecane jest przede wszystkim do owoców morza oraz ryb w sosie, natomiast Capri Rosso - które powstaje głównie z odmiany Piedirosso - jest uważane za wino pasujące do całego posiłku, a zwłaszcza do pieczonych białych mięs oraz głównych dań typowych dla wiejskiej kuchni neapolitańskiej.