Carema

CAREMA  (DOC)

Wino Carema – szeroko cenione przez cały włoski świat winiarski – powstaje na niewielkim obszarze, leżącym na północnym krańcu prowincji Turynu.

 

Na architekturę winnic położonych na granicy z Doliną Aosty, silnie wpłynął fakt, że tamtejsza gleba ma dość cienką górną warstwę. Tarasy wykute w zboczach gór i porośnięte krzakami latorośli tworzą niezwykle malownicze krajobrazy, dodatkowo urozmaicane przez fakt, że winorośl wspiera się tam często na granitowych kolumnach, które potęgują wyjątkowy, monumentalny i fascynujący charakter tego obszaru.

 

Niejednokrotnie tarasy zawalały się, ale za każdym razem rolnicy je odbudowywali. Przywozili ziemię z dolin, osadzali ją na stromych zboczach, chroniąc przed obsuwaniem przy pomocy nowych ścian, a następnie ponownie sadzili winorośl na tym samym terenie i wysokości. Niezmierzona cierpliwość wyćwiczona przez stulecia, sprawiła, że wino Carema jest dodatkowo cenione przez miłośników wina ze względu na nierozłączny posmak wyzwania.

 

Dominującym szczepem jest tu Nebbiolo – jedna z niewielu odmian, która nie tylko potrafi przetrwać na tym obszarze, ale przynosi też wybitne rezultaty. Szczep ten, na przestrzeni stuleci, udoskonalił swoją odporność, dostosowując się do niezwykle ekstremalnych warunków klimatycznych, które niekiedy występują na tych terenach.

 

Wino Carema jest znane od wieków. Medyk Andrea Bacci napisał w swojej księdze De Naturali Historia Vinorum, opublikowanej w 1597, że Carema to jedno z najlepszych dostępnych win, spożywane między innymi na dworze Sabaudzkim, a także cenione przez papieży i kardynałów.

 

Miłośnikiem wina Carema był papież Paweł III. Wyznał on kiedyś swemu piwniczemu - Sante Lancerio, że zawsze cieszy się, gdy ktoś podaruje mu w prezencie beczkę tego wina, ponieważ – jak powiedział – to “wspaniały i idealny napój dla książąt i władców”.

 

Consorzio Tutela Vini Doc Caluso, Carema e Canavese

Piazza Mazzini, 4

10014 Caluso (TO)

WŁOCHY

telefon: (+39) 011/9833142

faks: (+39) 011/9831103

e-mail: info@canavesewinesies.it