Carmignano and Barco Reale di Carmignano

CARMIGNANO i BARCO REALE DI CARMIGNANO (DOC)

Jest to jedna z młodszych toskańskich apelacji DOC (powstała w 1994 roku). Należy ona do apelacji typu a cascata, czyli na kształt wodospadu, które pozwalają na uzyskanie wielu różnych win z jednej odmiany winorośli. Metoda ta została już z sukcesem przetestowana na niektórych obszarach DOCG.       

 

Wina czerwone z apelacji Carmignano już zapewniły sobie poczesne miejsce wśród dobrych win, warto jednak zwrócić uwagę także na inne tamtejsze wina. Nie należy też zapominać, że na tym samym terenie jest produkowane wino DOCG Chianti Montalbano. Wzgórza Carmignano, ulubione miejsce rodu Medyceuszy, obejmują Barco Reale – rozległy obszar, który niegdyś pełnił rolę rezerwatu łowieckiego. Obecnie Barco Reale to nazwa wyśmienitego wina produkowanego z winorośli Carmignano. Zgodnie z lokalną tradycją produkcji wina, jest tu wytwarzane także smaczne Vin Santo oraz wina różowe, znane niegdyś pod nazwą Vin Ruspo.

 

Wina powstają na obszarze, obejmującym tereny gmin Carmignano oraz Poggio a Caiano, na maksymalnej wysokości 400 m n.p.m. na glebach marglowych, łupkowych i gliniastych.

 

Consorzio Tutela Vini di Carmignano

c/o Assoc. Turistico Proloco

Piazza Vittorio Emanuele II, 1

59015 Carmignano (PR)

WŁOCHY

telefon: (+39) 055/8712468

faks: (+39) 055/8711455

e-mail: proloco.carmignano@po-net.prato.it