Carso

CARSO  (DOC)

Słowo Carso - mające najprawdopodobniej korzenie celtyckie – oznacza “skalisty kraj” i określa tereny, pełne form krasowych, tworzonych przez odsłonięty i silnie spękany wapień, które nadają temu korytarzowi, łączącemu Triest z resztą Włoch, zupełnie wyjątkowy charakter.

 

Obszar Carso ma dwie twarze – tą zewnętrzną, wystawioną na światło słoneczne oraz tą podziemną, pełną tuneli, jaskini, przepaści, szybów kopalnianych i głębokich szczelin.

 

Zjawisko to najlepiej widać w San Giovanni al Timavo, gdzie zwiedzający mogą podziwiać spienione wody rzeki Timavo, które wydobywają się spod ziemi, tuż obok kościoła w stylu karynckim, po przemierzeniu 38 kilometrów w podziemnym korytarzu, w sytuacji gdy  całkowita długość strumienia wynosi raptem 95 kilometrów.

 

Nazwa Carso odnosi się również do apelacji Denominazione di Origine Controllata, w której stosowane są dwie podstawowe odmiany winorośli - Malvasia Istriana oraz Terrano. 

 

Szczep Malvasia został najprawdopodobniej przywieziony z Grecji i już w XIV wieku pozwalał na osiągnięcie ciekawych rezultatów. Terrano, natomiast, jest uznawany za rodzimy szczep z Istrii. Wino powstające z tej odmiany winorośli jest tu często nazywane “krwią Carso” ze względu na swój niezwykle intensywny czerwony kolor, który stanowi jedną z wyróżniających je cech.

 

Klimat Carso jest bardzo charakterystyczny ze względu na naprzemienne występowanie bardzo łagodnej aury oraz okresów pogody gwałtownej i surowej jak sama ziemia. Jest to wyżyna, którą osiąga się w Rupingrande po stromym podejściu, podczas którego należy pokonać wysokość 309 metrów na przestrzeni niewielu ponad 100 metrów.

 

Niekwestionowanym władcą tego skalistego obszaru jest silny, wschodni wiatr Bora, którego mocne podmuchy przynoszą ze sobą zimno z dalekich stepów.

 

Jednak wraz z obniżaniem się terenu w kierunku morza, klimat ulega znaczącej zmianie. Po przebyciu zaledwie kilkuset metrów, krajobraz nabiera śródziemnomorskiego kolorytu, a drzewka oliwne i sosny zastępują typową roślinność wyżynną. I to właśnie tam uprawiana jest winorośl Malvasia.

 

Consorzio Tutela Vini Doc Carso

Piazza della Borsa, 14

34123 Trieste (TS)

WŁOCHY

telefon: (+39) 040/67011

faks: (+39) 040/6701321