Castel del Monte

CASTEL DEL MONTE (DOC)

Nazwa wina pochodzi od imponującego zamku w stylu gotyckim, który wznosi się w pobliżu Andrii na płaskowyżu Murge. Cesarz Fryderyk II kazał wznieść tę fortecę na wysokim wzgórzu, według sporządzonych przez siebie planów. W rezultacie powstała zupełnie wyjątkowa budowla. Bryła zamku ma kształt oktagonalny, a na każdym jego zewnętrznym rogu znajduje się oktagonalna baszta. Natomiast wnętrze budynku jest podzielone na osiem trapezoidalnych sal rozmieszczonych na dwóch poziomach, które otaczają oktagonalny dziedziniec.

 

Istnieje wiele hipotez, które próbują objaśnić znaczenie projektu Fryderyka II. Według najpowszechniej panującej opinii zamek ten miał stanowić symbol ezoterycznych teorii astrologicznych, w którym uwypuklono naukę, stan laicki oraz władzę cesarską - oktagonalny kształt miał odzwierciedlać ruch słońca po pasie zodiakalnym; korona, którą przypomina zamek widziany z lotu ptaka, miała oznaczać władzę; natomiast otoczona wysokimi murami studnia dziedzińca miała stanowić symbol nauki.

 

Winnice, otaczające Castel del Monte są położone na wysokości 300 metrów n.p.m. lub wyżej, a więc dysponują wyjątkowo korzystnymi warunkami klimatycznymi dla uprawy winorośli.

 

Początkowo wino Castel del Monte było produkowane tylko w trzech wersjach – czerwonej, białej i różowej.

 

Wino czerwone powstaje w głównej mierze z odmiany Uva di Troia, znanej także pod nazwą Uva della Marina, jako że szczep ten jest uprawiany ze znaczącymi sukcesami również w niektórych gminach, położonych wzdłuż wybrzeża, na północ od Bari. Oficjalne miano tego szczepu pochodzi od nazwy małego miasteczka w prowincji Foggia i jest stosowane w odniesieniu do głównych win apelacji Denominazione di Origine Controllata z rejonu Bari i Foggi.

 

Do produkcji białego wina wykorzystuje się głównie odmianę Pampanuto, znaną również pod nazwą Pampanino, która jest uprawiana wyłącznie na obszarze Corato i Ruvo. Jeszcze w XIX wieku szczep ten był znany również jako Pampanuto di Terlizzi, ze względu na rozległe uprawy winnej latorośli w pobliżu tej małej gminy z prowincji Bari.

 

Wino różowe Castel del Monte powstaje natomiast głównie z odmiany Bombino Nero, która ma kiście średniej wielkości, o nietypowym kształcie piramidy, przypominającym – wedle powszechnego mniemania – dziecko (bambino) stojące z wyciągniętymi rękami. Bombino to nic innego jak wariacja słowa bambino.

 

Od kilku lat apelacja DOC Castel del Monte dopuszcza produkcję win z jednego tylko szczepu, niekiedy są to odmiany tradycyjne dla tego obszaru, jak Bombino Bianco, Uva di Troia, Bombino Nero i Aglianico, a niekiedy inne odmiany, które pojawiły się tam w ciągu ostatnich dziesięcioleci, jak Chardonnay, Sauvignon, Pinot Bianco, Pinot Nero i Cabernet.

 

Consorzio Tutea Vini Doc Castel del Monte

Corso Cavour, 27

70033 Corato (BA)

WŁOCHY

telefon: (+39) 080/8983010

faks: (+39) 080/8983010