Castel San Lorenzo

CASTEL SAN LORENZO (DOC)

Obszar San Lorenzo, położony u stóp masywu Matese, w pobliżu szczytów Ebrano i Mutria, w południowej części prowincji Salerno, gwarantuje spektakularne widoki. Te, pyszniące się starymi gajami oliwnymi i winnicami tereny były znane już w Średniowieczu z produkcji wina i oliwy. Pierwsze ślady ludzkich osad na tym obszarze datują się na czasy prehistoryczne, zaś ruiny rzymskiego mostu, w pobliżu kościoła Santa Maria della Strada stanowią świadectwo osadnictwa wiejskiego z późniejszego okresu. Most stanowił fragment Via Latina – rzymskiej drogi, która w starożytności przecinała te tereny. Pierwsze historyczne świadectwo istnienia San Lorenzo znajduje się w XIV-wiecznym dokumencie, w którym miasteczko jest opisywane jako feudalna wioska normańska pod nazwą Limata.

 

Wino Castel San Lorenzo powstaje na obszarze siedmiu gmin, należących do prowincji Salerno. Sercem tego pagórkowatego i urwistego terenu, który całkowicie pokrywają zalane słońcem winnice jest rzeka Calore. Łagodny klimat, właściwości gleby, stare tradycje winiarskie oraz stosowanie systemów upraw o niskich plonach powodują, że San Lorenzo może szczycić się jakością swoich win.

 

Najważniejsze wina produkowane w obszarze San Lorenzo to Barbera i Lambiccato - słodkie wino powstające z lokalnych klonów winorośli Moscato. Barbera natomiast została wprowadzona na ten teren kilka dziesięcioleci temu ze świetnymi wynikami. Barbera z San Lorenzo, starzona w dębowych beczkach, ma wspaniałą strukturę i charakter.