Cellatica

CELLATICA  (DOC)

Marglowo-gliniane gleby na wzgórzach Campiani, Stella i Gussago położonych w prowincji Bresci stanowią idealne środowisko dla odmian Barbera, Marzemino, Schiava oraz dla współczesnego szczepu zwanego Incrocio (Hybryda) Terzi, który powstał poprzez zapylenie odmiany Cabernet Franc pyłkiem szczepu Barbera. Winogrona powyższych odmian są wykorzystywane do produkcji wina Cellatica.

 

Już w czasach rzymskich, a nawet wcześniej znajdowały się na tych terenach winnice, które współistniały z dwoma innymi uprawami charakterystycznymi dla tego obszaru – brzoskwiniami, których zbiór przypadał latem oraz kasztanami jadalnymi, zbieranymi zimą.

 

Gmina Cellatica leży w samym sercu tego obszaru produkcji i od dawna daje znakomity przykład, w jaki sposób wspólne wysiłki mogą chronić i promować lokalne dziedzictwo. To właśnie duch pracy zespołowej sprawił, że już w 1934 roku tamtejsi rolnicy powołali Konsorcjum Producentów Win z Celliatica. Był to pierwszy z szeregu kroków podjętych dla promowania win tego obszaru, czego kulminacją było przyznanie im w 1968 roku prawa do posługiwania się apelacją Denominazione di Origine Controllata.

 

Ente Vini Bresciani

Viale Bornata, 110

25123 Brescia (BS)

WŁOCHY

telefon: (+39) 030/364755

faks: (+39) 030/364775

e-mail: info@entevinibresciani.com

strona internetowa: www.entevinibresciani.com