Cerasuolo di Vittoria

Jeszcze kilka lat temu Cerasuolo było jedynym winem DOC produkowanym w prowincji Ragusa na Sycylii, utworzonej w 1926 roku w wyniku zmian podziału administracyjnego i połączenia kilku gmin należących do prowincji Syrakuzy. Cerasuolo di Vittoria otrzymało prawo do posługiwania się apelacją DOC (Denominazione di Origine Controllata) w 1973 roku, która została podniesiona następnie w 2005 roku do rangi DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita). Produkcja jest na tyle duża, aby potwierdzić stare, winiarskie tradycje regionu.

W IV wieku gramatyk łaciński Pryscjan wspomina o doskonałej jakości win, z których słynęła Modica. Równie wartościowe wino powstawało w okolicach miasteczka Camarina, co potwierdzają odkrycia archeologiczne w postaci dzbanów, których pochodzenie datuje się na IV-III w.p.n.e. Te wszystkie świadectwa historyczne ukazują potencjał winiarski tego regionu, w którym nie przez przypadek zrodziły się słynne wina z Vittorii, miasteczka założonego na początku XVII wieku z inicjatywy Vittorii Colonny, księżnej Modica.

Pod koniec ubiegłego stulecia, winnice w rejonie Ragusy zostały zdziesiątkowane przez plagę filoksery, która po raz pierwszy pojawiła się na Sycylii właśnie w tym regionie. Szkody były na tyle pokaźne, iż niektórzy winiarze postanowili przestawić się na inny rodzaj produkcji rolnej, która byłaby bardziej odporna na klęski żywiołowe i bardziej opłacalna. „Walka” pomiędzy produkcją owocowo-warzywną a produkcją wina, po licznych perturbacjach w pierwszej połowie ubiegłego stulecia, znalazła swój ostateczny finał już od co najmniej dwadzieścia lat temu, kiedy obszar uprawy winorośli ustabilizował się na poziomie ok. 7 tys. ha.

Cerasuolo di Vittoria DOCG otrzymuje się z czerwonego szczepu winorośli Frappato. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 1933 roku na targach w Sienie. Nazwa pochodzi od wyjątkowego koloru wina (wł. ceraso- wiśnia). To wysokiej klasy wino o dużym potencjale starzenia, nawet do 20 lat. Wbrew wszelkim konwencjom, niektórzy koneserzy polecają jako aperitif wino właśnie po dłuższym procesie starzenia.

Consorzio Tutela Vino Cerasuolo di Vittoria
 
Piazza Enriquez
97019 Vittoria (RG)
WŁOCHY

telefon: (+39) 0932/876145
faks: (+39) 0932/875623
e-mail: consorzio@cerasuolovittoria.it

strona internetowa:
www.cerasuolovittoria.it

.