Cerveteri

CERVETERI  (DOC)

Wıno Cerveteri, zarówno czerwone jak i białe, jest produkowane w północnej części prowincji Rzymu, w rejonie zamieszkałym w starożytności przez Etrusków. Liczne znaleziska archeologiczne i artystyczne, na które natknięto się na tym obszarze jasno wskazują, jak ważną rolę ówcześni mieszkańcy przykładali do uprawy winorośli oraz spożycia wina. Etruskowie stosowali zazwyczaj system prowadzenia winorośli zwany vite maritata, w którym pędy winorośli były poprowadzone tak, by wspierały się na drzewach, będących ich żywymi podporami. Jest to praktyka dalej stosowana w wielu częściach środkowych Włoch.    

 

W minionych dziesięcioleciach do klasycznych odmian regionu Lacjum, jakimi są Trebbiano i Malvasia, dodano niewielkie ilości szczepów Tocai i Verdicchio w celu stworzenia wina Cerveteri Bianco.

 

Cerveteri Rosso powstaje natomiast z kombinacji najbardziej klasycznych odmian ciemnych winogron typowych dla środkowych Włoch, takich jak Sangiovese, Montepulciano i Cesanese.

 

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, stosowano na tym obszarze zwyczajowo system prowadzenia winorośli zwany tendone, będący rodzajem wysokiej pergoli. Jednak od początku lat osiemdziesiątych - ze względu na ograniczenie konsumpcji i przykładanie przez konsumentów większej uwagi do jakości produktów – plantatorzy wprowadzili nowy sposób prowadzenia winorośli, który ograniczył ilość wytwarzanego wina, sprzyjając przy tym eksperymentom z nowymi odmianami.