Cesanese del Piglio

CESANESE DEL PIGLIO (DOC)

Przez wiele dziesięcioleci jedynym winem, które posiadało prawo do posługiwania się apelacją Denominazione di Origine Controllata w prowincji Frosinone było wino Cesanese del Piglio produkowane na terytorium gmin Piglio, Serrone, Acuto, Anagni i Paliano. Jest to jedno z trzech win DOC z regionu Lacjum, powstających z odmiany Cesanese, która znalazła w tej części Włoch idealne warunki uprawy.

 

Wino Cesanese del Piglio powstaje prawie wyłącznie z winorośli odmiany Cesanese di Affile, będącej lokalnym klonem szczepu Cesanese Comune, który także jest dopuszczalny w mieszance winorośli. Specyfikacja produkcji, pozostając wierną lokalnej tradycji, przewiduje możliwość użycia niewielkich ilości jasnych winogron, przede wszystkim dla podniesienia poziomu kwasowości wina oraz nadania mu ciekawszego zapachu.

 

Wino to - ze względu na swoją miękkość, elegancję i podatność na starzenie - jest wspaniałe w wersji wytrawnej (secco), jednak niezwykle popularna jest także jego wersja słodka (dolce) oraz słodkawa (abboccato). Cesanese del Piglio jest odciągane bardzo wcześnie, bo nawet już pod koniec listopada. Może być przez to uznane za przodka win novelli, z którymi ma również inną wspólną cechę – świetnie smakuje z jadalnymi kasztanami, choć zgodnie z lokalną tradycją powinno być gotowe na czas szlachtowania świń oraz wyrobu z nich szynek, schabów, kiełbasek i kaszanek.