Chianti Classico

Rejon upraw winorośli do produkcji Chianti Classico leży pomiędzy Florencją a Sieną. Lata stosowania racjonalnej gospodarki rolnej opartej zarówno na tradycyjnych, jak i zmechanizowanych metodach produkcji, nadały tym wyjątkowo żyznym terenom niezwykłego charakteru i naturalnego piękna. Rejon Chianti Classico ze względu na swój klimat, ukształtowanie geograficzne i glebę doskonale nadaje się do produkcji najwyższej jakości win. Określenie Classico odnosi się do wina pochodzącego z pierwotnego obszaru produkcji wina Chianti.

Podstawą do rozróżnienia wina z apelacją Chianti Classico od Chianti jest specyfikacja produkcji, która nakłada na wytwórców ściśle określone wymogi. Jej głównym elementem jest minimalny dopuszczalny udział procentowy winogron ze szczepu Sangiovese, różny dla obydwu apelacji: 80% dla Chianti Classico wobec 75% dla Chianti. Poza ściśle określonymi metodami produkcji Chianti Classico, istnieją również normy określające dopuszczalny kolor, smak i zapach wina.

Chianti Classico doskonale komponuje się z daniami mięsnymi, takimi jak: porchetta allo spiedo (pieczeń wieprzowa z rożna), flaki, bistecca alla fiorentina (befsztyk po florencku), lardo di Colonnata (słonina z Colonnaty), salami, finocchiona di cinta senese (salami aromatyzowane nasionami kopru włoskiego). Chianti Classico może być również serwowane ze średnio dojrzałym serem pecorino toscano i stanowi doskonały dodatek do takich dań, jak: crostini alla toscana (grzanki z pastą z kurzych wątróbek) and fagioli al fiasco (fasola gotowana). Wino należy podawać w temperaturze 16-18°C.

Zostały również określone zasady właściwego przechowywania wina. Butelki Chianti Classico powinny być układane poziomo na drewnianych półkach i przechowywane w ciemnym pomieszczeniu w stałej temperaturze 10-16°C. Wilgotność w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie ok. 70-75%, aby uchronić korek przed przesuszeniem.

 

Consorzio Vino Chianti Classico
 
Via Scopeti, 155
50026 S. Andrea in Percussina San Cascian (FI)
ITALY
 
telefon: (+39) 055/82285
faks: (+39) 055/8228173
e-mail: marketing@chianticlassico.com
 
strona internetowa:
www.chianticlassico.com