Cinque Terre i Cinque Terre Sciacchetra'

CINQUE TERRE i CINQUE TERRE SCIACCHETTRA' (DOC)

Mianem Cinque Terre określa się wąski pasek liguryjskiego wybrzeża na wschód od Genui, obejmujący obszar gmin Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.

 

Uprawiane tam typowe dla tych terenów odmiany winorośli to Albarola, Bosco i Vermentino. Pochodzenie dwóch pierwszych szczepów nie jest znane, natomiast trzeci z nich, Vermentino, pojawił się na tym obszarze niedawno. Początkowo był nazywany Piccabon i nie miał żadnych związków z winem produkowanym w Cinque Terre.

 

Wiele napisano o winie z Cinque Terre, ale brak słów czy cytatów, które potrafiłyby w pełni oddać tamtejszy, absolutnie zniewalający krajobraz. Winnice są wykute w skalistych zboczach, które wynurzają się z wody, tworząc szczyty górujące nad morzem. Wzmianki o winie z tego rejonu pojawiały się w prozie i poezji Boccaccia oraz Petrarki, a Pliniusz Starszy nazywał je “winem księżycowym”. Poeta Giousè Carducci twierdził, że trunek ten stanowi kwintesencję “dionizyjskiego odurzenia winem”, Giovanni Pascoli domagał się przesłania mu kilku butelek “w imię literatury włoskiej”, a Gabriele D’Annunzio, wybitny znawca doczesnych przyjemności, wychwalał jego niezwykle zmysłowe właściwości.

 

Pomimo tych wszystkich pochwał wino nie zrobiło jednak wielkiej kariery na świecie i żaden z komplementów, którymi było obsypane nie zapewnił mu miejsca na zagranicznych rynkach. Silny i stały popyt na to wino ogranicza się do bezpośredniej okolicy, a powstająca tam produkcja jest w przeważającej mierze wykupywana przez licznych klientów prywatnych, którzy udają się do Cinque Terre specjalnie dla nabycia tamtejszego wina.