Circeo

CIRCEO  (DOC)

Zgodnie z legendą na tym cyplu, leżącym w południowej części Lacjum, dwie godziny jazdy samochodem z Rzymu, mieszkała niegdyś czarodziejka Kirke (Circe) opisana w Odysei Homera. Cypel Circeo leży w połowie drogi pomiędzy Anzio i Gaetą, strzegąc zachodniej granicy Zatoki Terracina. Wznosi się pomiędzy morzem a równiną, którą od zawsze bujnie porastała winorośl, zwłaszcza w czasach starożytnych, kiedy miejsce to stanowiło główny punkt zaopatrzenia Rzymu w wino. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego tereny na północ od cypla zmieniły się w moczary, uniemożliwiając tym samym produkcję wina.

 

Melioryzacja całego obszaru, która miała miejsce w czasach faszyzmu pozwoliła przywrócić w Circeo uprawę winorośli. Na zbonifikowanych terenach osiedlano wówczas wielu osadników z Romanii, Wenecji Euganejskiej oraz Friuli, którzy przywozili swoje tradycje uprawy winorośli i produkcji wina oraz nowe szczepy, między innymi dominujące tam obecnie Merlot i Sangiovese.

 

Zjawisko to doprowadziło do wielkich zmian w tamtejszej społeczności oraz do rozwoju lokalnych tradycji produkcji wina, całkowicie odmiennych od zwyczajów, istniejących w pozostałych częściach Lacjum.