Cisterna d'Asti

Cisterna d'Asti to niewielka miejscowość położona w samym sercu regionu o bogatych rolniczych tradycjach, znanego w szczególności z uprawy winnej latorośli. Jak głosi legenda, cesarz Fryderyk Barbarossa szykując się do ataku na znajdującą się na samym szczycie wzgórza fortecę miał jakoby wziąć pnące się do góry szpalery winorośli za nieprzyjacielską armię i natychmiast nakazać swoim wojskom odwrót. Nie mniej jednak zanim się wycofał, postanowił ugasić pragnienie czerpiąc wodę bezpośrednio z pobliskiego źródła, które zostało od tej pory nazwane jego imieniem. Legenda została uwieczniona na pięknym fresku, który można podziwiać w okolicznym kościółku Św. Gerwazego. Stanowi ona jedno z najstarszych zachowanych świadectw potwierdzających wielowiekowe tradycje winiarstwa w tym regionie.

W czasach bardziej nam współczesnych, znajdujemy pochwalne peany poetów na cześć winorośli Bonarda, odmiany znanej dzisiaj pod nazwą Croatina, która w połączeniu z żyznymi, bogatymi w wapń, piaszczysto-gliniastymi glebami występującymi na tych terenach, daje wino o niepowtarzalnej osobowości.

Cisterna d'Asti ma jasnorubinową barwę, zdecydowany owocowy bukiet z wyczuwalną nutą śliwek i jagód. W smaku pełne, łagodne, delikatnie rozpływające się w ustach.