Colli Albani

Na południe od jeziora Albano, w rejonie obejmującym gminy Ariccia, Albano, Pomezia, Castelgandolfo i Lanuvio, słynącym z wystawnych willi patrycjuszy, między przycupniętymi na wzgórzach opactwami i sanktuariami rozciągają się winnice, w których produkowane jest wino Colli Albani.

Winorośl uprawiano tutaj od wieków, a o miejscowym winie Albano, wysoko cenionym przez patrycjuszy, znajdujemy wzmianki w dziełach pisarzy okresu cesarstwa. Albano to protoplasta win z Castelli Romani i z wielkim prawdopodobieństwem również dzisiejszego Colli Albani, choć tradycje winiarskie w tym rejonie są jeszcze starsze. Przypuszcza się, że ludy latyńskie, które początkowo osiedliły się na wzgórzach, gdzie założyły miasto Alba Longa, podbite później przez Rzym, czciły Jowisza Latiarisa składając mu w ofierze „złociste wino”.

W ciągu wieków wino Colli Albani zachowało swą renomę i nierzadko pisały o nim znane osobistości. Do jego sławy, poza wysoką jakością, przyczynił się także fakt, że od stuleci letnia rezydencja papieży znajduje się właśnie w Castelgandolfo, czyli w samym sercu rejonu, gdzie jest ono produkowane. Z pewnością świeży aromat wina Colli Albani zachwycił niejednego zażywającego odpoczynku papieża i wielu arystokratów, artystów i literatów, którzy tu gościli.