Colli Berici

Rozciągająca się wokół Vicenzy równina przechodzi łagodnie w kierunku południowym w wyżynny teren znany jako Colli Berici (Wzgórza Berici). Panujący tutaj wyjątkowo łagodny mikroklimat sprawia, że nikogo nie dziwi rzadko spotykany na tej szerokości geograficznej krajobraz z gajami oliwnymi i kwitnącymi drzewami oleandrów. Występują tu również bardzo dogodne warunki do uprawy winorośli. Wielowiekowe tradycje winiarskie tego rejonu potwierdzają zapiski odnalezione w dokumentach z XIII wieku, w których znajdujemy liczne opisy okolicznych wzgórz tonących w zieleni winnic.

 

Apelacja Colli Berici Denominazione di Origine Controllata obejmuje osiem różnych win wytwarzanych z ośmiu różnych odmian winorośli. Niektóre z nich to szczepy autochtoniczne, inne zostały wprowadzone do uprawy po tragicznej w skutkach epidemii filoksery, która zdziesiątkowała również tutejsze winnice pod koniec XIX stulecia. Na szczególną uwagę zasługuje winorośl Tocai Rosso, która miała zostać sprowadzona na te tereny z Węgier, w czasach, gdy cesarzowa Maria Teresa sprawowała władzę również na terytorium północno-wschodnich Włoch. Nie mniej jednak najbardziej rozpowszechnioną odmianą w rejonie Colli Berici jest Garganega. Tuż za nią plasuje się szczep Merlot, który w ostatnim czasie szeroko rozpowszechnił się w miejscowych winnicach i zdaje się dorównywać swoją popularnością bardziej utytułowanemu Tocai Rosso.

W ostatnich latach wszystkie wina Colli Berici przeżywają prawdziwy rozkwit. Produkcja z roku na rok jest coraz większa, a producenci odnotowują doskonałe wyniki sprzedaży zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych.

Consorzio Tutela Vini Colli Berici
 
Via Ca’ Dolfina, 40
36029 Ponte di Barbarano (VI)
WŁOCHY
 
telefon: (+39) 0444/896598
faks: (+39) 0444/795069