Colli Bolognesi

Tereny rozciągające się od grzbietu Apeninów w dół, w kierunku doliny Padu aż do Bolonii znane, w szczególności, z produkcji białych win, dzielą się na sześć odrębnych obszarów: Monte San Pietro, Colline di Oliveto, Colline di Riosto, Colline Marconiane, Serravalle, Zola Predosa.

Centrum winiarskie tego rejonu stanowi położona pośród wzgórz miejscowość Monte San Pietro, skąd dalej rejon produkcji winnej rozciąga się w kierunku Padu, aż do gminy Cento na obszarze równinnym, znanym pod nazwą Pianura Bolognese.

Colli Bolognesi to interesujący rejon uprawy winorośli, z bogatymi tradycjami. Do głównych odmian uprawianych w tej okolicy należą: Barbera, Cabernet Sauvignon, Merlot, Pignoletto, Pinot Bianco, Chardonnay, Riesling Italico and Sauvignon.

Niektóre z niedawno wprowadzonych do uprawy szczepów znalazły tutaj idealne warunki rozwoju. Inne uprawiane są w tym rejonie od połowy XVIII wieku.

Wina wytwarzane w Colli Bolognesi zdobyły sobie uznanie już jakiś czas temu. Aż do wybuchu II wojny światowej wina z okolic Monte San Pietro, jako te najbardziej cenione i poszukiwane, dyktowały ceny na rynku Bolonii i okolic.

Consorzio Vini Colli Bolognesi
 
Via Abbazia 30/C
Loc. S. Teodoro
40050 Monteveglio (BO)
WŁOCHY

telefon: (+39) 051/6707752
faks: (+39) 051/6701239
e-mail: info@collibolognesi.it

strona internetowa:
www.collibolognesi.it