Colli della Romagna Centrale

Emiglia-Romania to miejsce pełne sprzeczności i kontrastów. Tutaj obok kunsztu i wyrafinowania, równorzędnymi wartościami stają się tandeta i trywialność.

Ta dychotomia znajdująca wyraz we wszystkich sferach życia nie ominęła również produkcji wina: w regionie Emiglia-Romania najprostsze, słabe wina, które można popijać jak wodę współistnieją z najbardziej wyrafinowanymi gatunkami win, które bardziej niż do ucztowania nadają sie do medytacji i kontemplacji. Do kategorii tych ostatnich bez wątpienia zaliczają się białe wina deserowe z Albany.

W takich realiach, opartych na wszechobecnym kontraście, w ostatnich latach wiele uwagi poświęcono jakości wina w niewielkim rejonie winiarskim, położonym na wyżynnych terenach pomiędzy miejscowościami Forli’ i Ceseną. W tutejszych winnicach obok tradycyjnych odmian winorośli, jak Sangiovese i Trebbiano Romagnolo, rozpoczęto uprawę najszlachetniejszych szczepów jak Chardonnay czy Cabernet Sauvignon. Sukces okazał sie tak duży i przyszedł w tak krótkim czasie, że ten niewielki rejon natychmiast zwrócił na siebie uwagę ekspertów, co wkrótce przełożyło się również na doskonałe wyniki na polu handlowym.

W 2001 roku została powołana do życia apelacja DOC, stając się naturalnym ukoronowaniem wysiłków niewielkiej grupy producentów, którzy potrafili umiejętnie połączyć przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje z nowoczesnością.