Colli dell'Etruria Centrale

Powołanie do życia apelacji Colli dell'Etruria Centrale DOC w 1990 roku związane było bezpośrednio z podniesieniem Chianti DOC do rangi DOCG. Taka zmiana z reguły wiąże się z wprowadzeniem bardziej surowej selekcji oraz zaostrzeniem i tak bardzo wysokich norm jakościowych. Innymi słowy przyznanie winom Chianti prawa do apelacji DOCG oznaczało w praktyce, że dla niektórych wysokojakościowych win, niespełniających surowych norm DOCG konieczne było stworzenie nowej apelacji, która pozwoliłby im utrzymać należną im pozycję.

Apelacja Colli dell'Etruria Centrale DOC pokrywa się pod względem obszaru produkcji z Chianti DOCG i obejmuje bogatą gamę win czerwonych, różowych, białych, jak również Novello, Vin Santo oraz Vin Santo Occhio di Pernice.

Utworzenie nowej apelacji, swego rodzaju „młodszego brata” Chianti, sprawia, że wina, które w wyniku selekcji najpierw na poziomie winnicy, później w procesie produkcji, nie spełniając surowych zasad apelacji DOCG, zostałyby zdegradowane do rangi win stołowych, mogą z posługiwać się prestiżową etykietą DOC. W tym kontekście apelacja Colli dell'Etruria Centrale DOC stanowi wartościową alternatywę dla win wytwarzanych w rejonie Chianti.