Colli di Conegliano

Powołana do życia w 1993 roku apelacja Colli di Conegliano DOC pod względem geograficznym pokrywa się z obszarem apelacji DOC, ustanowionej dla prestiżowego i renomowanego wina Conegliano-Valdobbiadene. Apelacja Colli di Conegliano DOC, poza kontynuacją wielkich winiarskich tradycji rejonu Treviso, stawia sobie również za cel ochronę i promowanie produktów lokalnych takich, jak Refrontolo Passito i Torchiato di Fregona.

Refrontolo Passito wytwarzane jest ze starego szczepu Marzemino, na niewielkim obszarze ograniczającym się do gmin Refrontolo, Pieve di Soligo i San Pietro di Feletto. W pełni dojrzałe winogrona po zebraniu układane są na specjalnych matach w celu przesuszenia. Proces winifikacji prowadzony jest w niewielkich beczkach. Wino ma intensywną rubinową barwę i delikatny owocowy aromat. W smaku słodkie, świeże i delikatne. Stanowi doskonały dodatek do deserów, ale równie dobrze smakuje samo, bez towarzystwa potraw.

Torchiato di Fregona, wytwarzane jest natomiast na terytorium gmin Fregona, Sarmede i Cappella Maggiore. To białe passito powstaje ze szczepów Prosecco, Verdiso i Boschera, do których czasami dodaje się inne, niearomatyczne odmiany białej winorośli. Również w tym przypadku, zbiory rozpoczyna się kiedy winogrona są już w pełni dojrzałe, a zebrane owoce pozostawia się do przesuszenia, w celu uzyskania wysokiej zawartości cukru. Lekko zgniecione owoce poddawane są wyciskaniu w tradycyjnych, ręcznych prasach. Proces tłoczenia jest kilkakrotnie powtarzany, dzięki czemu uzyskane wino charakteryzuje się dużą zawartością cukru. Otrzymany w ten sposób moszcz przelewany jest do drewnianych beczek, gdzie rozpoczyna się proces fermentacji trwający do sierpnia. Zanim wino trafi w grudniu do odbiorców, dojrzewa przez kilka miesięcy w szklanych butelkach. Torchiato di Fregona ma głęboko żółtą barwę, jest gęste, czasem aromatyczne. Może być słodkie lub wytrawne. Idealne jako wino deserowe, doskonale smakuje też bez żadnych dodatków.